Soros och politiken

Hillary Clinton fick miljonbidrag av Soros

Publicerad 4 juli 2015 kl 10.56

Utrikes. De organisationer som bedriver kampanjarbete för Hillary Clinton inför presidentvalet i USA har fått två miljoner dollar av den internationelle finansmannen George Soros, rapporterar Politico.

Dela artikeln

Även miljardären Haim Saban har skänkt en lika stor summa till den demokratiska toppkandidaten. Saban beskrivs som "filantrop", men hans filantropiska insatser är, likt många andra satsningar från personer i hans ställning, helt och hållet fokuserade på Israel.

George Soros är känd för sina massiva valutamanipulationer, något som bland annat gav upphov till finanskrisen i Sverige i början av 1990-talet. Nyligen kom det fram att han via sin "filantropiska" vänsterstiftelse Open Society hade hjälpt till att finansiera raskravallerna i Ferguson.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Stockholm får världens dyraste busshållplats

Fem gånger dyrare än utlovat. Skattebetalarna tvingas lägga 7 miljarder på hållplatser åt bussarna mot Värmdö.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Mer från Utrikes

Vänstern vandaliserar Tesla-bilar i protest mot Elon Musk

Hämnas för sparkade byråkrater.. Tesla-återförsäljare i Oregon besköts under torsdagen.0 

EU beslutade att bli militär stormakt

Ska besegra Ryssland utan stöd av USA.. "Ukraina ska fortsätta kriget med enbart europeiskt stöd".0 

EU:s tredje världskriget-reklam hånas – "ett rövhål"

Påstås påminna om nätklassikern "Goatse".. "Hur ska vi kunna anförtro er att starta krig när ni inte ens fattar att ni har blivit trollade av er egen grafiker?".0 

Regeringen avrättade 340 civila i Syrien

Jihadistregimens agerande väcker frågor.. Tvingas "krypa som hundar" – sen skjuts de i huvudet.0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0