Soros och politiken
George Soros får indirekt hjälp av Sveriges regering.

Sverige stöder Soros i striden mot Ungern

Publicerad 3 augusti 2018 kl 00.27

Utrikes. Löfvenregeringen har nu beslutat att stödja EU-kommissionen i dess kamp mot Ungerns nationella lagstiftning mot att icke-statliga organisationer, NGO:s, mottar utländskt kapital. Den svenska regeringen påpekar att man följer utvecklingen i det konservativa landet "på nära håll".

Dela artikeln

Förra året godkände Ungerns parlament en lag som innehåller stränga bestämmelser om utländsk finansiering av icke-statliga organisationer, så kallade NGO:s.

Detta sedan landets premiärminister Viktor Orbán anklagat den amerikansk-judiske vänstermiljardären George Soros för att med hjälp av sina kulturmarxistiska organisationer försök styra Ungerns inhemska politik och fylla landet med utomeuropeiska invandrare.

Organisationer som erhåller mer än 24.000 euro från utlandet måste efter lagens införande registrera sig som en "utlandsstödd organisation", skriver BBC. Därför kan man i senare utgivna skrifter från till exempel Soros Open Society Foundations läsa: "The Open Society Institute Budapest Foundation constitutes a foreign financed organization..."

Samtidigt infördes Lex CEU för att stoppa Centraleuropeiska universitetet (CEU) i Budapest, som också grundades av George Soros för att sprida dennes kulturmarxism till unga i Central- och Östeuropa.

I år har Ungern infört en så kallad "Stoppa Soros"-lag, som ytterligare försvårar för icke-statliga organisationer att främja illegal invandring.

Bland annat tvingar lagen alla vänsterorganisationer som arbetar med invandrare att söka licens från landets justitieministerium. De som får tillstånd måste sedan betala en extra skatt. Så sent som i juli sade EU-kommissionen att lagen bryter mot EU:s regler och måste ändras.

Open Society har begärt internationella åtgärder mot Ungerns lagar, som organisationen kallar för olagliga.

EU-kommissionen har nu väckt talan mot Ungern om fördragsbrott och gjort gällande att Ungern bryter mot den fria rörligheten för kapital enligt fördraget och artiklarna 7, 8 och 12 i Europeiska unionens stadga om de grundläggande rättigheterna, innefattande föreningsfriheten, genom att "bland annat ha infört restriktioner för utländska donationer till civilsamhällesorganisationer samt infört krav på registrering och anmälan. Om kraven på anmälan och registrering inte följs kan påföljder utdömas", skriver den svenska regeringen på sin hemsida.

Sveriges regering beslutade på torsdagen att öppet stödja EU:s juridiska kamp mot det nationalistiska Ungern, i målet C-78/18 "Europeiska kommissionen mot Ungern".

– Regeringen följer utvecklingen i Ungern på nära håll och ser med oro på rapporter från ungerska och internationella organisationer om den snabbt försämrade situationen för civilsamhällesorganisationer i landet. Eftersom civilsamhällets kritiskt granskande roll är en förutsättning för såväl den demokratiska utvecklingen som rättsstaten anser regeringen att det är angeläget att stödja kommissionens linje, att ta ställning för civilsamhällets oberoende samt rättsstatens principer, säger EU- och handelsminister Ann Linde (S) i ett uttalande.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tar Putin emot Trumps man – med öppna armar

"Jag är så glad att se dig." Steve Witkoff fick hjärtligt mottagande i Kreml – av goda skäl.0 

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Utrikes

Norges statsminister: "Jag hyllar Trump"

Jonas Gahr Støres beröm i Vita huset.. "Han har tagit mycket viktiga initiativ för att få slut på detta krig."0 

WEF utreder Klaus Schwab för grov korruption och forskningsfusk

Globalistkungen tvingades bort efter larm från visselblåsare.. Schwab ska ha bränt organisationens pengar på lyxhotell och manipulerat WEF:s rapporter.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0