Stockholmsbörsen på plus igen

Publicerad 8 april 2025 kl 09.30

Ekonomi. Efter de senaste dagarnas dramatiska börsfall är Europas börser återigen på plus under tisdagen.

Dela artikeln

I Stockholm steg det breda indexet OMXPI med 1,9 procent vid öppningen på tisdagsmorgonen, efter att ha stängt på hela -4,8 procent under måndagens sluthandel.

USA:s president Donald Trump har inlett nya tullförhandlingar med Japan och Israel – något som skapat nytt hopp på världens finansmarknader.

Pratet om att amerikanska Fed och andra centralbanker kan tvingas sänka räntan mer och snabbare än väntat bidrar också till ökad optimism bland hugade spekulanter.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Kaotiskt vid diskussion om språkbruk i äldre litteratur. "Jag blir inbjuden till att prata om rasism och sen utsatt för rasism."0 Plus

Går omkring och terroriserar omgivningen. Filmar själva och lägger upp på Facebook.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Åkesson: "Tidö behöver avslutas"

Svaret på Mohamssons besked. "Behöver ersättas med en mer robust regeringsbildning med sverigedemokratiska ministrar."0 

Ekonominyheter

Finansministern lovar ta strid mot EU-prischock på snus

"Orimligt att tvinga Sverige chockhöja skatten.". Så ska regeringen förhindra att snusdosan blir 23 kronor dyrare.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.