Peter Springare

Springares inlägg inte hets mot folkgrupp

Publicerad 17 februari 2017 kl 14.08

Inrikes. Åklagare Maria Sterup vid Särskilda åklagarkammaren lägger ner förundersökningen om Peter Springares inlägg på Facebook. Inlägget utgör inte sådan missaktning som avses i brottet hets mot folkgrupp, enligt åklagarens beslut.

Dela artikeln

Peter Springares inlägg på Facebook utgör inte hets mot folkgrupp. Chefsåklagare Maria Sterup som utrett fallet har beslutat att lägga ner förundersökningen, rapporterar SVT.

– Hans inlägg utgör inte en sådan missaktning som avses i brottet hets mot folkgrupp, står det i beslutet.

I början av februari gjorde Springare ett inlägg på sin privata Facebook där han berättade om den brottslighet han har stött på i sin roll som utredare hos polisen. Det var polisledningen i Örebro som anmälde inlägget för hets mot folkgrupp eftersom Springare avslöjade att invandrare var kraftigt överrepresenterade vid grova brott.

Inlägget fick enorm spridning och Springare överöstes snart med blommor från alllmänheten för att han vågade sticka ut hakan. I skrivande stund har stödgruppen "Stå upp för Peter Springare" på Facebook nästan 200.000 medlemmar.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0