Peter Springare
Peter Springare.

JK: Inget brott utreda Peter Springare

Publicerad 4 maj 2017 kl 18.15

Inrikes. Det var inte ett brott av polisen att utreda Peter Springare sedan denne börjat skriva för alternativtidningen Nyheter Idag. Det meddelar Justitiekanslern, JK, som inte inleder någon förundersökning, uppger SR.

Dela artikeln

Tidigare i år anmälde den frispråkige Örebropolisen Peter Springare sin polismyndighet till Justitiekanslern.

Orsaken var att myndigheten startat en utredning angående hans uppdrag som krönikör på Nyheter Idag.

Det man ville utreda var om det är förenligt med polisyrket att skriva för en så kallad invandringskritisk sajt. Man ville också utreda om hans nya krönikörsjobb kunde vara direkt olagligt, skriver Sveriges Radio.

Peter Springare ansåg att utredningen mot honom var ett brott mot yttrandefriheten och anmälde polismyndigheten till Justitiekanslern. Men det anser inte JK, som nu väljer att inte inleda någon förundersökning.

Springare har också JK-anmält polismyndigheten för att ha trakasserat och misskrediterat honom på grund av hans uttalanden i sociala medier, där han bland annat belyst invandrares överrepresentation i brott. Även det ärendet lades ned i början av april.


Nyheter från förstasidan

Hemlig klimatsekt tar över svenska myndigheter

Extrema nätverket växer bland byråkraterna. Skryter om att de begår brott utan repressalier från arbetsgivaren.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0