Sverigebilden

Thailands ambassad varnar för brottslighet i Sverige: "Chockade"

Publicerad 14 mars 2019 kl 00.47

Utrikes. Den thailändska ambassaden i Stockholm varnar nu turister för vad som kan hända om de åker på semester till Sverige. Den senaste tiden har nämligen thailändska turister utsatts för en rad stölder av bland annat pengar, pass och mobiltelefoner i Stockholm, enligt Expressen.

Dela artikeln

Det är på sin Facebooksida som Thailands ambassad nu går ut med en varningstext om Sverige.

Där står bland annat att personer som reser till Sverige aldrig ska lämna sin värdesaker och bagage ur sikte, för då kan de stjälas.

Den senaste tiden har en rad thailändska turister utsatts för just det.

På bara några dagar ska det ha inträffat flera fall, vilket är orsaken till att ambassaden känt sig nödgad att varna sina medborgare.

– De som drabbats är chockade och oroliga för hur de ska kunna ta sig hem utan pass, säger Alexander Vonsensey, tjänsteman vid Thailands ambassad, till Expressen och påpekar att Sverige kan få ett dåligt rykte.

Han menar nämligen att människor i Asien har trott Sverige är ett tryggt och lugnt land, och av den anledningen kanske inte varit lika vaksamma om sina värdesaker när de rest hit.

Ambassaden tvingas nu också jobba extra för att ordna fram tillfälliga pass åt turisterna som utsatts för kriminaliteten i Sverige.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Fysisk efterfrågan driver guldpriset till nya rekord

Historiska rallyt fortsätter.. Amerikanska banker i fara när guldmarknaden blir allt svårare att manipulera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0