IT-läckan
Stefan Löfven (S).

Stefan Löfven "hotar" med extraval

Publicerad 25 juli 2017 kl 19.22

Inrikes. Om oppositionen kräver att tre ministrar avgår efter IT-skandalen kommer statsminister Stefan Löfven (S) "hota" med att utlösa nyval. Det säger källor till tidningen Expressen.

Dela artikeln

I eftermiddags möttes partiledarna för Sveriges riksdagspartier i Rosenbad för att diskutera IT-läckan inom Transportstyrelsen.

Under måndagen ställde Sverigedemokraterna ett ultimatum till statsminister Stefan Löfven: sparka berörda ministrar i skandalen eller så avsätter vi dig.

Det handlar om infrastrukturminister Anna Johansson (S), inrikesminister Anders Ygeman (S) och försvarsminister Peter Hultqvist (S).

Enligt källor till Expressen kan Stefan Löfven komma att sparka en enstaka minister för att blidka kritikerna.

– Frågan är bara vem av de tre statsråden som slutligen avskedas, säger en källa till tidningen.

Men där går gränsen.

Om oppositionspartierna kräver att alla tre ministrar får sparken kommer Stefan Löfven hota med extraval, hävdar Expressen. Han kommer aldrig acceptera misstroendeförklaringar mot flera ministrar.

Frågan är dock om inte Stefan Löfvens eget parti skulle förlora mest på ett extraval. Det är ju trots allt Socialdemokraterna som bär det stora ansvaret för den allvarliga säkerhetsläckan på Transportstyrelsen, som öppnat upp Sveriges mest hemliga uppgifter för främmande makt.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0