IT-läckan
Annie Lööf.

Peter Hultqvist sitter kvar – räddas av C och L

Publicerad 19 september 2017 kl 15.30

Inrikes. På tisdagen röstade riksdagen om misstroendeförklaring mot försvarsminister Peter Hultqvist (S) med anledning av hans kännedom om säkerhetsläckan inom Transportstyrelsen. Men han får sitta kvar, tack vare att Centerpartiet och Liberalerna lade ned sina röster.

Dela artikeln

Det blev en på sätt och vis jämn omröstning i riksdagen om misstroendeförklaring mot försvarsminister Peter Hultqvist.

Men med 135 röster för, 137 röster emot och 58 riksdagsledamöter som avstod från att rösta får han sitta kvar på posten.

Från början skulle hela Alliansen rösta för att avsätta honom, men Centerpartiet och Liberalerna har sedan backat från kravet.

För att avsätta honom krävdes över en majoritet i riksdagen, alltså minst 175 röster. Och så blev det ju inte.

Centerledaren Annie Lööf har sagt att det vore "orimligt" att fälla försvarsministern för att han inte har informerat Stefan Löfven om säkerhetsläckan inom Transportstyrelsen när statsministerns egna medarbetare redan visste om det.

Försvarsutskottets ordförande Allan Widman (L) gick dock emot sitt parti och röstade för ett misstroende.

– Jag kan konstatera att han under mer än ett års tid har känt till att det pågått brottslig verksamhet med fara för rikets säkerhet. Det finns det inte någon ursäkt för, säger han till SVT Nyheter.

Detta får Alliansen att framstå som djupt splittrad. Två av partierna väljer att rädda försvarsministern och kanske regeringen, medan de två andra partierna agerar handlingskraftig opposition.


Great Reset

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Chefen för Sveriges sista muslimska skola måste avgå

Skolinspektionens beslut.. Predikade om att "lära våra barn att genomföra jihad".0 

Förslaget: Fotboja för kroniska asylbluffare

Nya utredningen.. Så ska misslyckade asylanter som vägrar åka hem hanteras.0 

Stenergard: "Sverige måste vara med"

Paniken efter fredssamtalen.. Riksdagspartierna samlade för att prata om "det allvarliga läget".0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0