Krisen i Eurozonen
Europeiska centralbanken i Frankfurt, Tyskland.

ECB beviljar temporärt lån till Grekland

Publicerad 16 juli 2015 kl 19.30

Valuta. Den europeiska centralbanken ECB beviljade idag Grekland ett temporärt nödlån på 900 miljoner euro.

Dela artikeln

Pengarna ska frigöras nästa vecka för att ge Grekland andrum medan man förhandlar med övriga eurozonen om det tredje stödpaket med nödlån som man i helgen kom överens om att påbörja förhandlingar om, rapporterar Reuters.

Men tyskarna har ännu inte släppt tanken på ett "Grexit" och framförallt är det den tyske politiskt konservative finansministern Wolfgang Schäuble som förordar att grekerna lämnar eurosamarbetet.

Schäubles vägran att släppa tanken på Grexit har börjat göra honom till ett problem för eurogruppen, hävdar Reuters krönikör Olaf Storbeck. Storbeck ger dessutom Schäuble skulden för att sydeuropeiska länder drabbats av en kraftig lågkonjunktur till följd av de åtstramningar man tvingats till.

Den tyske finansministern är dock omåttligt populär bland det tyska folket och ses som en garant för och försvarare av deras skattepengar. Det är till syvende och sist de tyska skattebetalarna som förväntas ställa upp och betala för lånen till grekerna.

Den utbetalning av 900 miljoner euro som nu görs av ECB kommer att genomföras redan innan Grekland och eurogruppen enats om ett temporärt extralån på sju miljarder euro som ska betalas ut medan man förhandlar om ett ännu större stödpaket.


Nyheter från förstasidan

Trump stryper alla vapen till Ukraina

USA:s finansiering av kriget stoppas. Kräver uppriktigt engagemang för fred från Zelenskyjs sida.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Valuta

Rasade stort när sanktionerna infördes. Men nu är ryska valutan redan tillbaka på samma nivå som före invasionen.0 

Staffanstorp vill investera i bitcoin

Utreder möjligheten till kryptoinvesteringar.. "En strategi att inte lägga alla ägg i samma korg."0 

USA-inflationen 6,2 procent – guld och bitcoin rusar

Högsta inflationssiffrorna på 30 år.. Allt färre tror på Vita husets försäkran att situationen är "tillfällig".0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0