Krisen i Eurozonen

EU nådde uppgörelse med Grekland

Publicerad 13 juli 2015 kl 11.19

Utrikes. Efter ett utdraget möte som pågick hela natten lyckades Grekland till slut få till ett avtal med de övriga Euroländerna.

Dela artikeln

Premiärminister Alexis Tsipras meddelade under måndagsförmiddagen att Grekland hade lyckats kamma hem ytterligare ett bidrag på 35 miljarder euro i form av ett "tillväxtpaket", rapporterar BBC News. I gengäld ska grekerna senast på onsdag ha röstat igenom en rad reformförslag.

– Det är en tuff uppgörelse men vi har avvärjt försöken att flytta statliga tillgångar utomlands. Vi har avvärjt planen för ekonomisk strypning och för kollaps i banksystemet, säger Tsipras.

Uppgörelsen kommer enligt EU-företrädare förhindra att Grekland tvingas lämna eurosamarbetet.

– Vi kommer inte att få se någon "Grexit", säger EU-kommissionens ordförande Jean-Claude Juncker.

Andra är inte lika optimistiska.

– Vägen är lång och, att döma av nattens förhandlingar, tuff, sade Tysklands förbundskansler Angela Merkel på måndagsmorgonen.

Förhandlingarna pågick i 17 timmar i sträck, enligt BBC News.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0