Inflationen
Stefan Ingves.

Ingves: Inflationen kanske inte längre övergående

Publicerad 3 mars 2022 kl 17.47

Ekonomi. Riksbankschef Stefan Ingves har tidigare hållit fast vid att den höga inflationen är övergående. Men efter invasionen av Ukraina anser riksbanksledningen nu att säkerhetsläget gör inflationsbedömningen mer osäker.

Dela artikeln

Riksbankschef Stefan Ingves och vice riksbankschef Anna Breman deltog på torsdagen i årets första utfrågning om penningpolitik i riksdagens finansutskott.

– Redan när vi lämnade vår bedömning av inflationsutsikterna i vår senaste penningpolitiska rapport 10 februari sa vi att inflationsutvecklingen var osäker. Den senaste utvecklingen i Ukraina förstärker det intrycket ytterligare, sade Ingves.

Precis som i resten av västvärlden har inflationen i Sverige skenat den senaste tiden, men enligt Riksbankens senaste prognos från februari väntas inflationstakten falla tillbaka under året. För att inflationen ska vara nära målet på lite sikt behövs enligt Ingves ett fortsatt stöd från penningpolitiken.

– Men vi utvärderar löpande hur den svenska ekonomin utvecklas och hur varaktig den högre inflationen är och anpassar penningpolitiken om det behövs, sade Ingves.

Även Anna Breman betonade behovet av att följa utveckling på finansiella marknader och i svensk och global ekonomi. De direkta effekterna på svensk ekonomi bedöms bli små eftersom Sveriges handel med Ukraina och Ryssland är begränsad och svenska banker har liten exponering mot dessa länder. Men konsekvenserna kan enligt Riksbanken bli mer påtagliga om kriget eskalerar eller orsakar större oro på finansiella marknader.

Priserna på energi och insatsvaror ökade kraftigt redan innan Rysslands invasion av Ukraina och många företag kan behöva höja priserna i ljuset av att energipriserna nu stiger ytterligare.

– Kriget kommer att påverka konjunktur- och inflationsutsikterna i Sverige liksom i omvärlden. Vi behöver vara beredda att anpassa penningpolitiken om det behövs, sade Anna Breman.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Ekonomi

Northvolts Peter Carlsson får 235.200 kr i lönegaranti av skattebetalarna

Håvar in för fullt – trots konkursen.. Höjdaren fortsätter få betalt till skillnad från nästan alla andra.0 

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0