Knivmorden på Ikea

Ikea-mördare skulle utlämnas till Italien – beslut var redan fattat

Publicerad 12 augusti 2015 kl 19.02

Inrikes. Den 35-årige man som på sannolika skäl är misstänkt för dubbelmordet på Ikea i Västerås i måndags var på väg att avvisas till Italien, eftersom han redan fått uppehållstillstånd där. 35-åringen hade fått avslag på två ansökningar om uppehållstillstånd i Sverige.

Dela artikeln

Enligt Aftonbladet hade mannen varit på Migrationsverket bara några timmar innan de brutala scenerna utspelade sig på Ikeavaruhuset i måndags. Exakt vad mötet handlade om vill myndigheten inte uttala sig om, men avvisningsbeslutet mot mannen hade vunnit laga kraft och han skulle skickas tillbaka till Italien där han sedan tidigare beviljats uppehållstillstånd.

35-åringen sökte uppehållstillstånd i Sverige första gången i november 2013 men fick avslag på sin ansökan. Han gick då under jorden och höll sig gömd i Sverige illegalt som en så kallad "papperslös flykting".

I maj i år sökte han på nytt om uppehållstillstånd i Sverige men fick även den ansökan avslagen. Avslaget på hans andra ansökan kom ungefär samtidigt som hans 23-årige misstänkte medbrottsling kom till Sverige från Eritrea.

Tack vare att 35-åringen misstänks för att ha knivmördat två svenskar, och dessutom vårdas på sjukhus för svåra skador, kan han just nu inte utvisas ur Sverige. Därmed finns det en möjlighet att han får stanna i landet och slipper avvisas till Italien, i synnerhet om de italienska myndigheterna upphäver hans uppehållstillstånd. Migrationsverket har nämligen sedan tidigare beslutat att inga eritreanska invandrare ska skickas tillbaka till Eritrea.

Även 35-åringens misstänkte medbrottsling, en 23-årig invandrare från Eritrea, kommer med största sannolikhet få stanna i Sverige även om han döms för mord.

– Så som vi ser på situationen i Eritrea just nu skulle det högst troligt vara väldigt svårt att verkställa ett utvisningsbeslut till Eritrea, berättade Migrationsverkets presschef Fredrik Bengtsson för Fria Tider tidigare idag.


Nyheter från förstasidan

USA:s militära ledning byts ut

Trump sparkar sina generaler i stor utrensning. Generalstabschefen Charles Q. Brown en av de som får gå.0 

Ekonominyheter

Betalsektorns klimatfokus helt onödigt

Har ingen märkbar klimatpåverkan – alls.. Nu visar en ny rapport från Riksbanken hur meningslös sektorns gröna omställning egentligen är.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Pojke "under 15 år" knivhögg kvinna i Malmö

Träffade i halsen och ansiktet.. Pojken greps och överlämnades sedan till sociala myndigheter.0 

Liberala förslaget: Låt staten omhänderta barn redan på BB

Så ska våldsvågen brytas, enligt Johan Pehrson.. "Alltför många barn i dag växer upp och fostras in i kriminella miljöer."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0