Sämsta SD-siffrorna på över två år

Publicerad 24 april 2025 kl 11.54

Inrikes. Sverigedemokraterna tappar mark rejält i den senaste väljarbarometern från Demoskop. Partiet backar med 1,4 procentenheter och landar nu på 18,3 procent – den lägsta siffran på över två år.

Dela artikeln

Det är Svenska Dagbladet som beställt undersökningen, som genomförts på nätet med 2.538 personer mellan 10 och 22 april.

Jimmie Åkessons parti ser nu ut att möta tuffare tider, efter två decennier med i huvudsak stigande stöd.

– Det finns ett väljarflöde som ständigt rör sig mellan M och SD. Det är ingen slump att den ena tappar och att den andra vinner lika mycket, säger Johan Martinsson, opinionschef på Demoskop, till SvD.

Moderaterna är den uppenbara vinnaren i mätningen då partiet ökar nästan lika mycket som SD tappar.

Samtidigt visar mätningen att oppositionen, det vill säga vänstersidan, nu har ett övertag på 7,7 procentenheter – det största sedan valet. Tidöpartiernas svaga länkar, Liberalerna och Kristdemokraterna, ligger under eller nära riksdagsspärren.

– Gapet måste nog börja minska senast i slutet av nästa höst om väljarstödet inte bara ska plana ut och bana väg för ett regeringsskifte, säger Martinsson.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.