Knivmorden på Ikea
Abraham Ukbagabir på sjukhus efter morden.

Ikeamördaren vill avtjäna straff i Eritrea

Publicerad 27 februari 2017 kl 18.59

Inrikes. Ikeamördaren Abraham Ukbagabi har begärt att få avtjäna sitt livstidsstraff i hemlandet Eritrea, uppger Aftonbladet.

Dela artikeln

Det var den 10 augusti 2015 som Ukbagabi högg ihjäl 55-åriga Carola Herlin och hennes 28-årige son Emil på Ikea i Västerås. Den då 35-årige eritreanen hade precis fått besked från Migrationsverket att han inte får stanna i Sverige när han genomförde dådet. Efter dubbelmordet högg han sig själv i magen, men överlevde.

Både tingsrätten och hovrätt dömde honom till livstids fängelse samt utvisning för dubbelmord.

Abraham Ukbagabir har upprepade gånger hotats och misshandlats inne i fängelset. Mellan 8 april och 9 juni förra året hölls dubbel­mördaren isolerad på Kumla­anstalten eftersom det framkommit uppgifter om att "det föreligger fara för hans liv eller hälsa", skrev Expressen då.

Ukbagabir ska nu ha ansökt om att förflyttas för att avtjäna straffet i hemlandet Eritrea. Men för att så ska ske måste både Sverige och Eritrea godkänna hans begäran.

Ärendet handläggs av Justitiedepartementets enhet för brottmålsärenden och internationellt rättsligt samarbete (BIRS).


Nyheter från förstasidan

Polisens nya bild på skolmördaren – vädjar om hjälp

Lucka på nästan fyra timmar i utredningen. Polisen vill ha hjälp med att reda ut vad Rickard Andersson gjorde under hela denna tid.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Chefen för Sveriges sista muslimska skola måste avgå

Skolinspektionens beslut.. Predikade om att "lära våra barn att genomföra jihad".0 

Förslaget: Fotboja för kroniska asylbluffare

Nya utredningen.. Så ska misslyckade asylanter som vägrar åka hem hanteras.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0