FN:s migrationsavtal
Peter Pellegrini.

Även Slovakien hoppar av migrationspakten

Publicerad 26 november 2018 kl 02.27

Utrikes. Slovakien blir nu det senaste i en rad av EU-länder som meddelar att de inte kommer att underteckna FN:s globala migrationsavtal i december.

Dela artikeln

– Slovakien kommer inte att stödja denna FN-pakt under några om­stän­dig­heter, säger Slovakiens premiärminister Peter Pelle­grini enligt Reuters.

Beslutet kan dock ställa till med problem för regeringen, eftersom utrikesminister Miroslav Lajcak samtidigt är ordförande för FN:s generalförsamling.

Lajcak hade toppjobbet i generalförsamlingen när migrationsavtalet togs fram, och han har tidigare hotat att avgå som utrikesminister om Slovakien inte undertecknar dokumentet.

– Jag ska göra allt jag kan för att få honom att sitta kvar, säger premiärminister Peter Pellegrini enligt Reuters.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Danmark skickar Nato-soldater till Ukraina

Rundar USA med egen "utbildningsstyrka".. Men Ryssland varnar för att de kan dödas vid attacker mot legitima militära mål.0 

Klaus Schwab avgår med omedelbar verkan

Lämnar efter skriverierna.. "Jag beslutat att avgå från posten som ordförande och styrelseledamot".0 

Påve Franciskus har avlidit – blev 88 år

Sågade makthavarnas kamp mot yttrandefrihet i ett sista tal.. Ingen fred utan "fri tanke, yttrandefrihet och respekt för andras synsätt".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0