Terrorattacken i Paris
Farid Benyettou.

Terrorbrödernas guru fick vårda offren

Publicerad 12 januari 2015 kl 16.50

Utrikes. Den radikala muslimen Farid Benyettou har tvingats lämna sin praktikplats som sjuksköterska på det sjukhus där offer för förra veckans terrorattentat har vårdats. Anledningen är att han själv uppges ha varit mentor till terroristerna som genomförde dåden.

Dela artikeln

Benyettou är en stark röst inom det muslimska civilsamhället i Frankrike. Utöver att utbilda sig till sjuksköterska har han även spelat en viktig roll för att rekrytera muslimska frivilliga som soldater till kriget i Syrien och Irak.

Uppgifter gör gällande att Benyettou var den som radikaliserade de så kallade terrorbröderna Chérif och Saïd Kouachi, som var ansvariga för förra veckans attentat mot en satirtidningen Charlie Hebdos redaktion i Paris.

Enligt uppgifter till den franska tidningen Le Parisien praktiserade Farid Benyettou vid det sjukhus där gisslan som skadades av terroristen Amedy Coulibaly kom in för vård. Fyra personer dödades i gisslandramat, som utspelade sig i en kosherbutik i Paris.

Efter händelsen ska Farid Benyettou ha stängts av från sin praktikplats som en försiktighetsåtgärd.

– Det är surrealistiskt att hans namn är det första som kommer upp när man googlar på bröderna. Det är obegripligt, säger sjuksköterskan Lydia till Dagbladet.


Karin i Växjö jobbade åt Ad Kan ✅ Började i MUF ✅ Judiske pojkvännen ✅ Hemliga frimurartecknet ✅ Snart svensk polis.0 Plus

"Låg bland sopsäckar." Norrländska duon fotade när offret led.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump om talet som kraschade festen i München: "Briljant"

"Väldigt bra faktiskt". USA:s president står helt bakom JD Vance budskap till europeiska makthavare.0 

Ekonominyheter

Bankerna sa upp 159.000 bankkonton – Finansinspektionen "överväger" att agera

Ingen stress på myndigheten.. "Vi får se om vi i ett senare skede ser behov av att gå vidare genom en undersökning".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0