Terrorattacken i Paris
Terrorattackerna mot Charlie Hebdo och en judisk inrättning har lett till skärpta krav från Europas judar.

"Låt EU:s judar bära vapen"

Publicerad 16 januari 2015 kl 11.31

Utrikes. Till skillnad från andra folkgrupper i Europa bör judar få rätt att bära vapen – så att de kan försvara sig mot antisemiter och terrorister. Det kravet kommer nu från den ledande judiska lobbygruppen i EU.

Dela artikeln

Kravet kommer från den största och mäktigaste judiska organisationen i EU, European Jewish Association (EJA), som vill att judar ska få rätt att bära dödliga vapen som en konsekvens av terrordåden i Paris. Kravet läggs fram inför europeiska lagstiftare av organisationens generalsekreterare Menachem Margolin genom ett öppet brev.

Förutom tillgång till vapen kräver den judiska organisationen att europeiska makthavare ska erbjuda vapenträning till medlemmar av den judiska folkgruppen. Och det är inte bara muslimer som man har siktet inställt på:

"Vi måste erkänna de varningstecken på antisemitism, rasism och intolerans som återigen hotar Europa och europeiska ideal", skriver EJA i sin motivering till varför de behöver rätt att bära vapen.

I USA, där judar har varit ledande i kampen för hårdare vapenlagar, säger en talesman för det judiska Simon Wiesenthal-centret att judar visserligen kan bära vapen för att försvara sig mot enskilda attacker, men han tror inte att egna vapen kan skydda mot allt.

– Bara myndigheter kan ingripa mot större attacker av den omfattning som Frankrike råkade ut för, tillägger talesmannen i ett uttalande till nyhetssajten Free Beacon.


Nyheter från förstasidan

"En skitsumma" för oss politiker – korrupta ministern försvaras av SD

Tjänade 20.000 kronor på ingenting. "Är man en minister och tjänar 156 000 i månaden så är det definitivt en skitsumma", skriver Josef Fransson.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Mer från Utrikes

Vänstern vandaliserar Tesla-bilar i protest mot Elon Musk

Hämnas för sparkade byråkrater.. Tesla-återförsäljare i Oregon besköts under torsdagen.0 

EU beslutade att bli militär stormakt

Ska besegra Ryssland utan stöd av USA.. "Ukraina ska fortsätta kriget med enbart europeiskt stöd".0 

EU:s tredje världskriget-reklam hånas – "ett rövhål"

Påstås påminna om nätklassikern "Goatse".. "Hur ska vi kunna anförtro er att starta krig när ni inte ens fattar att ni har blivit trollade av er egen grafiker?".0 

Regeringen avrättade 340 civila i Syrien

Jihadistregimens agerande väcker frågor.. Tvingas "krypa som hundar" – sen skjuts de i huvudet.0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0