Nord- och Sydkorea

Sydkorea befarar att Nordkorea avfyrar ICBM imorgon

Publicerad 24 april 2017 kl 20.53
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Sydkorea befarar att Nordkorea kommer avfyra en inter­kontinental ballistisk robot (ICBM) imorgon, skriver The Sun.

Dela artikeln

Anledningen är att 25 april är Koreanska folkarméns årsdag som brukar högtidlig­hållas med någon slags militär styrke­demonstration. Att detonera en atombomb eller provskjuta en inter­kontinental ballistisk robot är, enligt sydkoreanska myndighets­talesmän, två sätt som Nordkorea kan tänkas fira dagen på. I värsta fall kan en provokation utlösa ett krig på koreanska halvön.

Nordkorea rapporteras ha två ICBM-robotar under utveckling, KN-08 samt KN-14 som uppges vara en variant av KN-08. Ingen av missilerna har än så länge framgångsrikt avfyrats, men ett par misslyckade försök att skjuta upp en KN-08 ska ha gjorts i oktober ifjol. Däremot har de båda robotarna, antingen som attrapper eller prototyper, vid åtskilliga tillfällen visats upp i samband med militärparader i Pyongyang. Så sent som för någon vecka sedan visades sådana missiler upp vid en parad i den nordkoreanska huvudstaden.

Enligt vissa bedömningar skulle en robot av typ KN-14 teoretiskt kunna nå fram till det amerikanska fastlandet. Att ha förmåga att nå USA med kärnvapen­bestyckade missiler beskrivs som ett politisk mål som Nordkorea strävat efter i decennier. I en nordkoreansk show nyligen visades en videografik där nordkoreanska missiler regnar ned över amerikanska storstäder.

Här atombombas USA i nordkoreansk show

Även om vare sig KN-08 eller KN-14 tycks vara färdig­utvecklad kan en provskjutning ändå komma att göras imorgon. Den görs i sådana fall med ett annat raketbränsle än det fasta bränsle som Nordkoreas raket­ingenjörer hade tänkt använda i de båda robotarna.

På plats i regionen befinner sig just nu det amerikanska hangar­fartyget USS Carl Vinson. Men även om Nordkorea detonerar en atombomb eller avfyrar en ICBM väntas USA inte agera militärt mot landet, skriver AP.

USA:s president Donald Trump hoppas istället på att Kina, Nordkoreas närmsta allierade, ska utöva påtryckningar på den nordkoreanska regimen så att den inte fortskrider med planerna på att utveckla kärnvapen­bestyckade inter­kontinentala ballistiska missiler som kan nå fram till USA.


Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Kolumn: Joakim Andersen. Vi går mot ett samhälle där en liten klick av globala PK-oligarker styr över en jättelik och högbelånad underklass.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Majoritet av svenskarna vill lämna landet

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Fett och socker ger sämre lokalsinne

Skräpmat försämrar vissa hjärnfunktioner.. "Ohälsosamma matvanor påverkar hjärnan redan i tidig vuxen ålder".0 

Danmark skickar Nato-soldater till Ukraina

Rundar USA med egen "utbildningsstyrka".. Men Ryssland varnar för att de kan dödas vid attacker mot legitima militära mål.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0