Sverigebilden
Malmö.

"Sverigebilden" hotar näringslivet

Publicerad 10 februari 2020 kl 12.28

Inrikes. Våldsutvecklingen i Sverige är nu så allvarlig att den hotar det svenska näringslivet, uppger TT. Den som vill jobba och bo i Sverige måste kunna vara trygg.

Dela artikeln

Det extrema våldet i Sverige, som ex-polisen Peter Springare anser till stor del är ett klanvåld från invandrare, har nu gått så långt att det hotar Sveriges konkurrenskraft.

Det anser flera framstående personer i näringslivet, enligt TT.

För att kunna locka spetskompetens måste det vara tryggt att leva i Sverige.

Tom Erixon, vd för industrikoncernen Alfa Laval, är en av dem som uttalar sig. Hans bolag har sitt huvudkontor i Lund/Malmö, och "bilden" av Malmö börjar nu bli problematisk.

– Om du ska övertyga folk från olika delar av Sverige, inklusive Stockholm och Göteborg, att flytta ner till Malmö-regionen för långsiktig karriär och man ska fundera över var barnen ska gå i skola och i vilken stadsdel man vill bo är det klart att det här inte är någon fördel, säger han till TT och påpekar att regionen egentligen är mycket expansiv och välplacerad för att passa företagande.

Enligt Erixon har brottsligheten funnits under längre tid i Malmö men politikernas så kallade åtgärder har inte löst problemet.

AB Volvos koncernchef Martin Lundstedt anser i sin tur att det är viktigt med en "samlad bild" av att Sverige är tryggt och bra för att företagen ska kunna fortsätta locka kompetens.


Nyheter från förstasidan

"Barntorped" ljög om sin ålder – får 14 års fängelse

Flyktingbarnet bedöms vara vuxen man. Slipper ändå livstids fängelse för mord på gängledare.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0