Coronavaccin
Mattias Karlsson, partistyrelsen, SD.

SD: Byt ut ovaccinerad vårdpersonal

Publicerad 26 december 2021 kl 14.23

Inrikes. SD, M, KD och L uppmanar nu regeringen att se till att landets samtliga kommuner omplacerar ovaccinerad personal inom äldreomsorg och hemtjänst, skriver SVT.

Dela artikeln

– Det står att det ska vara en trygg och säker vård där man inte utsätter patienter för smitta, säger Acko Ankarberg, talesperson i KD, som får medhåll av Sverigedemokraterna.

– Som kollektivist tycker också att staten bör ha rätt att göra vissa tillfälliga inskränkningar i enskilda medborgares liv för att skydda utsatta riskgruppers liv och hälsa, säger SD-toppen Mattias Karlsson till Expo.

Endast ett fåtal kommuner omplacerar i nuläget ovaccinerad personal.

Artikeln är rättad. I rubriken har "sparka" bytts ut.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0