SBAB höjer boräntan

Publicerad 15 augusti 2023 kl 10.54

Ekonomi. Den statliga banken SBAB höjer nu räntan på bolån med tre månaders löptid till 5,02 procent. Samtidigt höjs också sparräntan.

Dela artikeln

"Det är SBAB:s ambition att ha en följsamhet mellan bolåneräntor och upplåningskostnader, och samtidigt ta hänsyn till konkurrenssituationen. Som ett led i detta höjer banken idag 3-månadersräntan för bolån. Övriga bolåneräntor lämnas oförändrade", skriver SBAB.

I samband med dessa justeringar höjer SBAB även sparräntan, för privatkunder med 0,15 procentenheter, och för företag och bostadsrättsföreningar med 0,25 procentenheter inom beloppsintervallen 0-25 Mkr samt 25-50 Mkr. Beloppsintervallet 50-200 Mkr lämnas oförändrat. För privatkunder innebär det att den nya sparräntan hos SBAB blir 3,40 procent.

– Vi har kontinuerligt höjt sparräntan under senaste året, vilket gjort att vi haft glädjen att välkomna många nya sparkunder. Nu har vi åter igen möjligheten att ge våra befintliga kunder såväl som nya kunder en ännu bättre sparränta. Dessutom med fria uttag, vilket vi vet uppskattas, säger Mikael Inglander, vd på SBAB.


Nyheter från förstasidan

SD: Vi ska sluta dela ut PUT till kriminella invandrare – om drygt ett år

Efter mastodontutredningen. Strax före riksdagsvalet 2026 ska lagändringen träda i kraft.0 

Ekonominyheter

EU backar – pausar tullar mot USA

Men Ursula von der Leyen är fortsatt på krigsstigen.. "Om förhandlingarna inte bär frukt träder våra motåtgärder in."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Ekonomi

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0