Åtalet mot Aron Flam
Aron Flam har fått alla exemplar av sin bok beslagtagna. Obs! Bilden retuscherad av upphovsrättsliga skäl.

Polistillslag mot Aron Flam – S-kritisk bok beslagtogs

Publicerad 11 juni 2020 kl 13.40

Bok. Den liberala författaren och debattören Arom Flam har fått alla exemplar av sin senaste bok beslagtagna i en polisrazzia. Det berättar han på Twitter.

Dela artikeln

Det är boken "Det här är en svensk tiger", en bok som inte minst riktar skarp kritik mot Socialdemokraterna och socialdemokratin, som blivit föremål för rättsväsendets intresse. Vid ett polistillslag idag på förmiddagen togs samtliga exemplar av boken i beslag.

– Jag har lite tråkiga nyheter till dig som beställt tredje upplagan av "Det här är en svensk tiger". Det är nämligen så att polisen var just på lagret och beslagtog alla böcker, så just nu finns inga böcker att skicka ut, berättar Aron Flam i ett videoklipp på Twitter.

I sociala medier är det många som uttrycker upprördhet över att polisen lägger tid och resurser på att beslagta en författares böcker.

Anledningen till att Flams böcker beslagtas är att han hamnat i en rättslig tvist med Beredskapsmuseet i Djuramossa. Beredskapsmuseet innehar nämligen upphovsätten till verket "En svensk tiger", en bild föreställandes en blågulrandig tiger, och tigern på på omslaget på Flams bok är väldigt likt det verket.

En svensk tiger skapades av illustratören Bertil Almqvist 1941 på uppdrag av Statens Informationsstyrelse. Det användes sedan flitigt under andra världskriget som en del av propagandan för att uppmana svenskarna att tiga om eventuella försvarshemligheter de kunde ha fått kännedom om.

När Almqvist avled 1972 ärvdes upphovsrätten till verket av hans döttrar, som i sin tur skänkte det till Beredskapsmuseet. Upphovsrätten till verket går ut om 22 år då det gått 70 år sedan upphovsmannens död.

Den blågula tigern har tidigare varit föremål för rättsliga tvister. Bland annat har Försvarsmakten försökt hävda rätt att använda verket, men förlorat i domstol mot Beredskapsmuseet.

Bildkonst som har förekommit i uttalanden och yttranden av myndigheter får dock i vissa fall återges enligt upphovsrättslagen. Polistillslaget mot Flams böcker skulle därför kunna visa sig vara olagligt i efterhand.


Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Kolumn: Joakim Andersen. Vi går mot ett samhälle där en liten klick av globala PK-oligarker styr över en jättelik och högbelånad underklass.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Var tredje svensk vill stanna i Sverige

Jobbet håller oss kvar. Men en majoritet av männen – och nästan lika många kvinnor – vill lämna landet efter yrkeslivet.0 

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Bok

Jonas De Geer om hjärnorna bakom gängvåldet. Politiker, jurister, kommunala tjänstemän – invandrarna på insidan är fortfarande ett problem.0 

Överlevnadsguide för det nya Sverige

Bok: Så klarar du livhanken i mångkultur.. Mer magkänsla och mindre politisk korrekthet är experternas råd.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0