Sverigebilden
Många norrmän vill till sina stugor på den svenska västkusten, men helst av allt vill de att gränsen mot Sverige inte öppnas.

Norrmännen vill ha gränsen stängd: "Sverige är ett värstingland"

Publicerad 13 juni 2020 kl 09.10

Utrikes. Sverige är ett "värstingland" när det gäller covid-19 och därför vill de flesta norrmän att gränsen ska vara stängd. Det säger NRK:s nyhetschef Kyrre Nakkim i Ekot.

Dela artikeln

Igår kom beskedet att Norge håller gränsen mot Sverige stängd i sommar.

Norrmännen får bara besöka Gotland, men inte övriga Sverige.

Anledningen är den svenska så kallade coronastrategin, som lett till en omfattande smittspridning i landet, medan Norge nästan helt fått bort det dödliga viruset.

Men det var inte ett helt lätt beslut från Norges statsminister Erna Solberg. Det finns nämligen ett tryck både från norskt och svenskt håll att öppna gränsen.

De norrmän som har stugor på Sveriges västkust vill komma hit. 

– Samtidigt visar undersökningar att norrmän helst vill ha gränsen stängd. Man hör mycket om dödsfall i Sverige. Intrycket är att Sverige är ett värstingland när det gäller coronasmitta, säger Kyrre Nakkim till Ekot.

Förra året gjorde norrmän över en miljon bokningar i Västsverige, vilket innebär att den stängda gränsen kan få enorma konsekvenser för den svenska turistnäringen.


Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0