Coronavaccin
Europeiska läkemedelsmyndigheten.

Mest kvinnor under 60 dör av Astra Zeneca-vaccinet

Publicerad 7 april 2021 kl 19.24

Inrikes. Den europeiska läkemedelsmyndigheten EMA medger nu att Astra Zenecas vaccin "kan" leda till dödlig blodpropp.

Dela artikeln

EMA har fortsatt sin granskning av en säkerhetssignal om blodpropp hos personer som har vaccinerats med Astra Zenecas cororonavaccin, som nu kallas Vaxzevria.

Slutsatsen är att blodpropp i kombination med låga halter av blodplättar bör anges som en "mycket sällsynt" biverkning av vaccinet.

De flesta inrapporterade fall rör enligt EMA kvinnor under 60 år, och har inträffat inom två veckor efter vaccination. Hittills har inga specifika riskfaktorer kunnat identifieras.

Hittills har åtminstone två sådana fall identifierats i Sverige. En av dem, en kvinna i 60-årsåldern i Skåne, har avlidit. En annan kvinna som drabbats av blodproppssymtomen har vårdats på intensiven.

EMA:s bedömning är dock fortfarande att nyttan med det kontroversiella vaccinet fortsatt uppväger risken att drabbas av biverkningar.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0