Inbördeskriget i Syrien och Irak

Israel ger hemligt stöd till terrorister i Syrien

Publicerad 21 juni 2017 kl 14.53

Utrikes. Israel har en längre tid i hemlighet skickat pengar till så kallade rebellgrupper som slåss mot regeringen i Syrien, rapporterar Wall Street Journal.

Dela artikeln

Det israeliska biståndet har gått till så kallade rebeller som är verksamma nära gränsen vid Golanhöjderna, skriver Times of Israel.

Sedan tidigare är det känt att Israel aktivt räddat tusentals skadade jihadister genom att föra dem över gränsen till Israel och ge dem akutsjukvård.

– Israel tar bättre hand om skadade än araber. Araberna är hundar, förklarade en skadad jihadist som räddats av Israel för Daily Mail i slutet av 2015.

Men enligt en rapport som Wall Street Journal tagit del av skickar Israel även pengar över gränsen för att stödja stridande grupperingar i Syrien. Bidragen skickas till de väpnade gruppernas befälhavare och används för att köpa vapen och ammunition.

– Israel har stått vid vår sida på ett hjältemodigt sätt. Vi hade inte överlevt utan Israels hjälp, säger en talesman för rebellgruppen Fursan al-Joulan ("Golans riddare"), till WSJ.

Abu Suhayb, en av grupperingens befälhavare, säger till tidningen att han tar emot cirka 5.000 dollar i månaden från Israel. Enligt rapporten kontaktades gruppen av Israel år 2013 för att få hjälp med sina sårade. Gruppen beskriver det som en vändpunkt när Israel sedan började skicka bistånd och snart utvidgades biståndet till andra grupper.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

EU:s tredje världskriget-reklam: "Så överlever du i 72 timmar"

Kommissionens bisarra "influencer"-video får kritik.. "Förklaringen verkar tyvärr vara att Bryssel förbereder sig för krig".0 

Flicka högg ihjäl invandraren under sexattacken – åtalas

"Jag tror jag precis dödade någon".. Men 20-åringen vägrar be anhöriga till sitt 64-åriga afrikanska "brottsoffer" om ursäkt.0 

Frankrike anklagar USA för valpåverkan efter kritik mot Le Pen-domen

Reagerar kraftigt på Trumps kritik.. Premiärministern: USA "försöker bygga en illiberal internationell rörelse av skamlöshet".0 

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0