Asylkaoset

Så ska regeringen skicka hem 80.000

Publicerad 2 maj 2016 kl 16.32

Inrikes. Uppemot 80.000 asylsökare beräknas utvisas ur Sverige efter att ha fått avslag på sin asylansökan. Idag presenterade regeringen förslag på hur massutvisningarna till tredje världen ska kunna verkställas.

Dela artikeln

S-ministrarna Anders Ygeman och Morgan Johansson förklarade under en presskonferens att antalet förvarsplatser med 100 stycken till 350.

I förvarsplatserna ska personer hållas inlåsta i väntan på utvisning så att de inte kan hålla sig undan och leva som illegala invandrare (som tidigare kallades "papperslösa flyktingar" i media). Platserna ska i första hand tillhandahållas i det gamla fängelset Kirseberg i Malmö som tidigare var tänkt att bli asylboende.

En annan åtgärd som ska underlätta processen är att svenska poliser ska skickas till Somalia, Afghanistan och Irak.

– De ska vara behjälpliga med återvändandet och myndighetskontakterna i de respektive länderna, sade Anders Ygeman till Aftonbladet.

Ygeman har tidigare flaggat för att uppemot 60.000 till 80.000 personer kommer att utvisas ut Sverige, men siffran bygger på att asylmottagandet fortsätter att vara lika högt som tidigare år.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0