Konflikten i Ukraina

Moskvakopplad präst och nunna mördade i Kiev

Publicerad 30 juli 2015 kl 10.15

Utrikes. En ortodox nunna mördades under onsdagen i Kiev. Tidigare samma dag avled en ortodox präst av skottskador i den ukrainska huvudstaden. Båda tillhörde Ukrainska ortodoxa kyrkan, som lyder under Moskvapatriarkatet.

Dela artikeln

© Privat

Fader Roman Nikolajev, 40, ihjälskjuten i Kiev.

Syster Alevtina, nunna i Florovskij-klostret i Kiev hittades mördad i sin bostad under onsdagen, uppger Interfax. Hon blev 62 år.

– Vi vet att hon gick till sitt rum för att tvätta sig och byta om före en operation. Men senare fann hennes brorson nunnans kropp med händerna bundna och spår av tortyr, uppger en talesperson för klostret.

Tidigare på onsdagsmorgonen avled den ukrainska prästen Roman Nikolajev, 40, efter att ha fått skottskador i huvudet.

Nikolajev, som var präst i Martyren Tatianas kyrka i Kiev, attackerades av okända personer i en bostad på Stalingrad hjältars aveny tidigt på morgonen den 26 juli. Förövarna sköt prästen med två skott i huvudet och flydde sedan från platsen utan att ta med sig någonting.

En granne fann offret liggande på trappan till bostaden och tillkallade polis.

Nikolajev befann sig i koma innan han dog, uppger Interfax.

Både nunnan och prästen tillhörde Ukrainska ortodoxa kyrkan som står under Moskvapatriarkatet. Kyrkan har stor autonomi men lyder formellt under patriarken i Moskva.

En alternativ kyrka med samma namn, Ukrainska ortodoxa kyrkan som lyder under Kievpatriarkatet, bildades efter en splittring från moderkyrkan 1992 och är den mindre av de två. Ingen annan ortodox kyrka i världen har erkänt den kyrkan. Den nuvarande ukrainska regimen, som kom till makten genom en statskupp, stöder däremot kyrkan som har sitt säte i Kiev.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

EU:s tredje världskriget-reklam: "Så överlever du i 72 timmar"

Kommissionens bisarra "influencer"-video får kritik.. "Förklaringen verkar tyvärr vara att Bryssel förbereder sig för krig".0 

Flicka högg ihjäl invandraren under sexattacken – åtalas

"Jag tror jag precis dödade någon".. Men 20-åringen vägrar be anhöriga till sitt 64-åriga afrikanska "brottsoffer" om ursäkt.0 

Frankrike anklagar USA för valpåverkan efter kritik mot Le Pen-domen

Reagerar kraftigt på Trumps kritik.. Premiärministern: USA "försöker bygga en illiberal internationell rörelse av skamlöshet".0 

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0