Krisen inom polisen
Arkivbild. Poliser och ungdomar i samband med oroligheter i förorten.

Mer mångfald utlovas inom polisen

Publicerad 17 december 2016 kl 17.06
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En större andel av framtidens poliser ska utgöras av invandrare. Det lovar nu myndigheten i ett pressmeddelande.

Dela artikeln

Polisen har dragit igång projektet Visp (Världen integrerad i svensk polis) som syftar till att öka den så kallade mångfalden.

– Vi behöver en mycket större mångfald inom polisen, i allt från etnicitet till olika erfarenheter och bakgrunder, säger Carin Götblad, ordförande i styrgruppen för Visp.

– Polisen finns till för alla. För att vi ska kunna möta alla människor i samhället måste vi också förstå olika kulturer. Därför behöver vi fler polisanställda med utländsk bakgrund, förtydligar projektledaren Kia Samrell.

Problemtyngda Södertälje lyfts fram som ett föredöme, en stad där man aktivt arbetat med att öka mångfalden inom polisen.

Idag har 6 procent av poliserna och 8 procent av de polisanställda utländsk bakgrund. Det anses alltså vara alldeles för lite.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0