Låna till krig

Klart: EU-länderna ska låna biljoner

Publicerad 7 mars 2025 kl 08.48

EU. Efter Donald Trumps uttalanden om Nato och Ukraina rullar EU nu ut en massiv skuldfinansierad satsning på det egna försvaret. Totalt handlar det om 800 miljarder lånade euro, motsvarande 8,8 biljoner svenska kronor, som ska spenderas på militär upprustning.

Dela artikeln

Planen, som presenterades av EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen tidigare i veckan, godkändes under torsdagens toppmöte i Bryssel där samtliga 27 EU-länder deltog.

Projektet innefattar att EU-länder med hög statsskuld, som Italien och Grekland, undantas från de vanliga skuldreglerna för att kunna låna ännu mer pengar till försvaret.

Bygger på skuld
Enligt uppgift kommer 150 miljarder euro från ett gemensamt EU-lån som kommissionen sedan lånar ut till medlemsländerna, medan resterande 650 miljarder förväntas komma från medlemsstaternas egna budgetar.

– I praktiken innebär det här också ökad belåning fast på nationell nivå, säger August Danielson, forskare i statsvetenskap, till SVT Nyheter.

Exakt hur pengarna ska användas är inte fastslaget, men en del av finansieringen borde enligt Danielson gå till kostsamma inköp av luftförsvarssystem, artilleri och drönarteknologi.

Ungern sätter sig på tvären
Samtidigt som EU trappar upp den militära satsningen sågade Ungern planerna på fortsatt ekonomiskt och militärt stöd till Ukraina. Alla övriga 26 medlemsländer skrev under ett uttalande om fortsatt stöd, medan Ungern valde att stå utanför.

Statsminister Ulf Kristersson beklagar men är inte förvånad.

– Där är 26 stater eniga och en oenig. Det har varit uppenbart att det går i den här riktningen och det är inte första gången vi inte enats med Ungern. Det är klart att det är frustrerande, säger Kristersson till SVT.


Nyheter från förstasidan

Antalet unga tjockisar skenar

Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år. Nu informerar WHO och FHM om att man kan införa skatter på onyttig mat.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0