Inflationen

KI: Sverige går in i en lågkonjunktur i år

Publicerad 21 juni 2022 kl 10.39

Ekonomi. "Den skyhöga inflationen för svensk ekonomi in i en lågkonjunktur." Det skriver Konjunkturinstitutet, KI, i sin nya rapport om det ekonomiska läget i Sverige.

Dela artikeln

Riksbanken står inför en svår balansakt i valet av hur mycket penningpolitiken bör stramas åt för att dels stävja inflationen, dels undvika att lågkonjunkturen blir alltför djup.

Det konstaterar KI i en rapport om konjunkturläget som publiceras i dag.

"Expansiv ekonomisk politik under pandemin, omfattande störningar i de globala värdekedjorna och Rysslands anfallskrig mot Ukraina har skapat en perfekt storm med skenande inflation på många håll i världen. Skyhög inflation, fallande tillgångspriser och förväntningar om fortsatta räntehöjningar har fått de svenska hushållen att bli rejält pessimistiska om framtiden", skriver myndigheten.

I näringslivet är tongångarna dock annorlunda. Välfyllda orderböcker och ett relativt gott vinstläge gör att optimismen fortfarande är utbredd i näringslivet.

"Urholkningen av hushållens köpkraft gör dock att efterfrågan utvecklas svagt framöver, och den svenska ekonomin faller i år tillbaka i en lågkonjunktur och arbetslösheten förblir relativt hög även nästa år", skriver KI.

Det är helt andra tongångar än i myndighetens senaste rapport från i mars. Då förutsåg KI istället att den svenska ekonomin skulle gå in i en "mild högkonjunktur" under slutet av 2022.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Rumänien: Valvinnaren stängs av från valet

Presidentkandidaten Georgescu får inte ställa upp igen. Stängs av från demokratin efter att ha anklagats för att vara rasist.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Mer från Ekonomi

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Betalsektorns klimatfokus helt onödigt

Har ingen märkbar klimatpåverkan – alls.. Nu visar en ny rapport från Riksbanken hur meningslös sektorns gröna omställning egentligen är.0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0