Personer som tidigare efterlysts för sin inblandning i kravallerna.

Muslimer grips fortfarande för korankravallerna

Publicerad 15 april 2025 kl 12.51

Inrikes. Tre år efter de våldsamma korankravallerna i Sveaparken i Örebro påsken 2022 fortsätter polisen att gripa efterlysta för inblandning i upploppen. Ytterligare två män har nu gripits – en på Arlanda och en på Täby flygplats.

Dela artikeln

Sedan upploppet, som utlöstes i samband med en planerad koranbränning, har totalt 133 vuxna dömts. Sammanlagt 185 personer har delgivits misstanke om brott.

Tidigare var 22 män efterlysta, men efter de senaste gripandena är siffran nu nere på 20.

Enligt polisen greps en 40-årig man i söndags när han anlände till Täby flygplats. Han har varit anhållen i sin frånvaro misstänkt för grovt sabotage mot blåljusverksamhet. Gripandet skedde efter att polisen fått uppgifter om att mannen var på väg till Örebro med flyg.

Veckan innan, den 6 april, greps en annan efterlyst – en 46-åring som tros ha avtjänat fängelsestraff utomlands. Han identifierades vid ankomsten till Arlanda och greps på plats. Även han misstänks för delaktighet i kravallerna och har nu häktats.

– Vi bevakar de här och vi är redo att hantera dem ifall de grips och kommer tillbaka till Sverige, säger Anders Mullfors, förundersökningsledare vid grova brott i polisområde Örebro län.

Samtliga 20 efterlysta är fortfarande anhållna i sin frånvaro – och det lär dröja innan något skrivs av. Brotten de misstänks för har livstid i straffskalan och därmed 25 års preskriptionstid.

– Det är inget jobb att ha bevakning på dem så jag har inte för avsikt, om inte åklagaren tycker annat, än att låta dem vara anhållna i sin frånvaro och efterlysta, säger Mullfors.


Nyheter från förstasidan

Kennedy: "I september kommer vi veta vad som orsakar autism"

Löftet från vaccinkritiske ministern i USA. Lanserar forskningsprojekt för att snabbutreda "autismepidemin".0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.