Knivmorden på Ikea

Ikeamördaren ska psykundersökas

Publicerad 25 augusti 2015 kl 16.12

Inrikes. Den 35-årige eritrean som har erkänt dubbelmordet på Ikea i Västerås ska genomgå en stor rättspsykiatrisk undersökning, rapporterar Dagens Nyheter.

Dela artikeln

Innan den rättspsykiatriska undersökningen kan påbörjas ska mannen vårdas för de självförvållade skador han drog på sig i samband med knivattacken.

– Tingsrätten har beslutat om en stor rättspsykiatrisk undersökning. Men den har inte kunnat påbörjas än, eftersom han fortfarande befinner sig under vård, säger vice chefsåklagare Eva Morén till Dagens Nyheter.

Åklagaren vill inte svara på huruvida några misstankar kvarstår mot den 23-årige eritrean som befann sig på Ikea tillsammans med 35-åringen när morden begicks.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0