Sverigebilden
Öresundsbron. Arkivbild.

Danmark om Sverige: "Som att titta på en skräckfilm"

Publicerad 31 mars 2020 kl 12.12

Inrikes. I Danmark ser man på Sveriges coronahantering som på en "skräckfilm" som man befarar kommer sluta väldigt illa, uppger en dansk journalist i TV4 Nyhetsmorgon.

Dela artikeln

Sveriges strategi mot corona avviker från övriga världen.

I andra länder har man stängt ned stora delar av samhället och satsar på omfattande coronatestning av människor, något WHO har rekommenderat alla att göra.

Den svenska strategin går ut på att "långsamt" smitta befolkningen i hopp om att uppnå "flockimmunitet".

Andra länder och även en stor mängd svenska forskare utanför Folkhälsomyndigheten är djupt kritiska mot Sveriges agerande.

När TV4 Nyhetsmorgon frågade journalister i de nordiska grannländerna hur man i deras länder ser på Sverige, fick de ett mindre hoppfullt svar från Damark.

– Att titta på Sverige är lite som att titta på en skräckfilm, vi fruktar att det kommer gå illa eftersom det är så mycket öppet i Sverige och här är det mer stängt. Så vi fruktar att det går illa men hoppas att det går bra, säger Lisbeth Davidsen på danska TV2 till svenska TV4.

Även i Finland är många skeptiska till Sveriges strategi och att smittan helt ska spåra ur. I Norge är folkets uppslutning bakom landets hårda åtgärder nästan hundra procent.

Grannländerna är också bekymrade över att coronasmittade ska passera gränsen från Sverige, likt de tidigare varit oroade för Sveriges export av terrorister och kriminella.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0