Ensamkommande flyktingbarn

Vill höja skatten för svenskar – så att fler invandrare får stanna

Publicerad 4 november 2017 kl 13.00

Inrikes. Kommunalrådet i Älmhult Eva Ballovarre (S) vill höja skatten så att kommunen har råd att ta hand om alla "ensamkommande flyktingbarn". Flera miljoner kan i så fall komma att satsas på de så kallade barnen.

Dela artikeln

När så kallade ensamkommande flyktingbarn fyller 18 år är det inte längre kommunernas ansvar att ta hand om dem.

Ärendena går i stället över till Migrationsverket, vilket innebär att de kan komma att förflyttas från kommunen de befinner sig i.

Älmhults kommun har upprepade gånger sagt att man inte råd att låta de ensamkommande stanna kvar.

Men nu har det socialdemokratiska kommunalrådet Eva Ballovarre kommit på en lösning: höj skatten och lägg sedan stora delar av pengarna på invandrarna.

– Mitt förslag är att vi går fram med en skattehöjning på 25 öre, säger hon till tidningen Smålänningen.

Detta ska driva in 9 miljoner extra kronor, varav hälften bland annat ska läggas på de "ensamkommande barnen", så att de får stanna i kommunen. Pengar ska också gå till äldreomsorgen.

Att fortsätta med verksamheten för ensamkommande beräknas kosta Älmhults kommun 11 miljoner kronor för 2018. Med andra ord behövs det pengar. Under 2007-2018 kommer man få bidrag på sammanlagt 900.000 kronor för att hjälpa de så kallade barnen stanna.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Inga betyg skulle utdelas till den som inte kunde heila." Inte brottsligt om man har rätt värdegrund, enligt tingsrätten.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0