Ensamkommande flyktingbarn
Genrebild. Personerna på bilden har inget med artikeln att göra.

Kommuner tvingas betala en miljard extra för ensamkommande flyktingbarn

Publicerad 16 mars 2019 kl 15.06

Inrikes. Sveriges Kommuner och Landsting, SKL, varnar nu för att kommuner inte klarar av den kostnad som så kallade ensamkommande flyktingbarn kostar, uppger Ekot. Därför kräver man ändrade schablonersättningar från staten.

Dela artikeln

Sedan det nya ersättningssystemet infördes sommaren 2017 har kommunerna tvingats ta en stor kostnad för de "ensamkommande flyktingbarnen" i Sverige.

Det handlar om sådant som ekonomiskt stöd för psykosociala insatser och kvalificerad vård, som inte längre täcks av statliga ersättningar.

Sedan 2017 rör det sig om en kostnad på cirka en miljard kronor.

Och detta klarar kommunerna inte av, säger Sveriges kommuner och landsting, som menar att staten egentligen skulle ha ersatt kostnaden.

– Det är framför allt betungande för mindre kommuner som har tagit emot fler ensamkommande än många andra – då märks det alldeles särskilt. Men självklart gäller det även andra kommuner, säger SKL:s ordförande Lena Micko till Ekot.

Därför vill SKL bland annat att statens schablonersättning till kommunerna höjs från 750 kronor per dygn för ensamkommande mellan 18-20 år till 1.000 kronor per dygn.


Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Vittne filmade brutala attacken i Skåne. Rättens förklaring till att angriparen ska slippa straff.0 Plus

Nyheter från förstasidan

TV4:s rasistbluff sprids av jihadister

"Avslöjandet" om Örebro avfärdas som "högst otillförlitligt". Men nu utnyttjas TV4:s desinformation i en islamistisk kampanj mot Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Polisen: "Offren verkar slumpmässigt utvalda"

Nya beskedet om Örebro.. "I nuläget pekar mycket på att det är slumpmässigt utvalda offer."0 

Universitet tillåter bara "konstruktiv" kritik

Sveriges lantbruksuniversitet anmäls till JK.. Medarbetarnas kritik måste vara både "konstruktiv" och "vänlig".0 

Svensk bataljon i Lettland nu under utländskt befäl

Nato har tagit över.. Efter elva månader som medlemmar är Sverige redan i frontlinjen.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0