Coronavaccin

"Vaccin för miljontals redan i september"

Publicerad 28 april 2020 kl 11.11

Vetenskap. Om allt går som det ska kan ett vaccin mot det nya coronaviruset vara klart redan i september i år, uppger New York Times. Ett vaccin utvecklat i Oxford har bland annat testats på apor som utsattes för stor mängd coronasmitta men aldrig blev sjuka. Forskarna har en fördel då de började arbeta med vaccin mot ett tidigare coronavirus redan förra året.

Dela artikeln

Det har varit många olika bud på när ett vaccin mot covid-19 kan vara klart. Allt från 1-5 år.

Nu påstår New York Times att forskare vid Oxford i England kan ha ett vaccin redo för miljontals människor redan i september.

Bakgrunden är att de har ett försprång mot andra som försöker få fram ett vaccin. De började nämligen ta fram vaccin mot ett tidigare coronavirus redan förra året. Vaccinet visade sig vara ofarligt för människor. Det innebär att forskarna inte behöver inleda med små tester på hundratals människor, utan redan kan gå vidare med större tester. I slutet av nästan månad ska 6.000 ha fått vaccinet.

Om det visar sig vara säkert och fungera påstås vaccinet kunna vara redo för miljoner människor redan i september.

Oxford-vaccinet har även testats på apor, som utsattes för stora mängder covid-19. Efter 28 dagar var de fortfarande helt friska.

– Rhesusapan är ungefär det närmaste vi kommer till människa, säger Vincent Munster som gjorde testerna enligt New York Times.

Skulle vaccinet fungera väntas det uppstå en debatt om vilka som först ska få använda det. Men oavsett kommer det behövas flera olika vaccin. Till exempel kan barn och vuxna behöva olika skydd.

I BBC påpekas att man inte ska ta ut något i förskott men att forskarna i Oxford har 30 års erfarenhet och att de lyckats ta fram ett fungerande prototypvaccin mot ett annat coronavirus, MERS.

Sammanlagt arbetar nu ett 80-tal forskarteam runt om i världen för att få fram ett vaccin så fort som möjligt.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Sensationen: AFD största parti i Tyskland

Nya mätningen orsakar panik bland makthavarna. "Tyskland står på randen till en politisk revolution."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Vetenskap

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven

Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.. Idag sjukskrivs 20.000 personer per år – nästan bara kvinnor – för "utmattningssyndrom".0 

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet

Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.. "Påverkar barnens verbala förståelse och förmågan att tolka och bearbeta sinnesintryck."0 

Genombrott för ny typ av AI-dator

"Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.. "Högeffektiva datorsystem med låg effekt som kan lösa verkliga problem."0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0