" /> " /> " />
Faksimil: WSB-TV Atlanta

Ungdomskörer var "för vita" – portades från konsert

Publicerad 20 augusti 2012 kl 02.03

Utrikes.Två high school-körer kommer inte få delta i en konsert med Atlantas symfoniorkester i år – eftersom de har för många vita elever som medlemmar.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt WSBTV utesluts skolkörerna från Walton och Lassiter i Cobb County, Georgia helt från den traditionsenliga föreställningen på grund av ungdomarnas hudfärg.

– I år informerades skolorna av ansvariga för symfonin att deras körer brister i mångfald och att symfonin därför kommer bjuda in en tredje kör som har större mångfald, säger Cobb Countys skoltalesman Jay Dillon till sajten.

Ordföranden för symfonin, Stanley Romanstein, är nöjd med sitt beslut och poängterar att föreställningarna måste "återspegla Atlantas mångfald".

Men många lokala invånare delar inte Romansteins kosmopolitiska hållning.

– Jag tycker det är tråkigt. Om de har talangen och önskemålet att delta borde de få möjligheten, säger Shar Nicholson från Marietta till WSBTV.

Även Vashon Ramsey, en afro-amerikansk invånare i Cobb County, tycker att Romansteins beslut att utestänga tonåringarna eftersom de har fel hudfärg är orättvist.

Romanstein är förvånad över invånarnas missnöjda reaktioner på hans kulturmarxistiska tilltag.

– Det är ett intressant missförstånd, säger Romanstein till WSBTV.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Great Reset

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Polisens nya bild på skolmördaren – vädjar om hjälp

Lucka på nästan fyra timmar i utredningen. Polisen vill ha hjälp med att reda ut vad Rickard Andersson gjorde under hela denna tid.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

USA vägrar kalla Ryssland "angripare"

Splittring inom G7.. USA vill inte längre anklaga Kreml för Ukrainakriget.0 

Europa ska rusta upp – och USA ner

Pentagon ska minska med 8 procent per år.. Kristersson samtidigt: Vi måste rusta upp med "dramatisk hastighet".0 

Trump: "Zelenskyj är en diktator"

Brutala sågningen.. "Det är nog bäst att diktatorn Zelenskyj agerar snabbt, annars kommer han inte att ha ett land kvar."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0