Minnesceremoni i Örebro för att hedra offren för skolmassakern.

Polisen: Massakern tog slut när första patrullen kom

Publicerad 20 februari 2025 kl 12.37

Inrikes. Massmördaren på Campus Risbergska i Örebro slutade skjuta mot oskyldiga när första polispatrullen anlände. Detta uppger polisen i sin utredning av skolattacken.

Dela artikeln

– De poliser som var först på plats och gick in i byggnaden har själva utsatt sig för absolut livsfara, säger Niclas Hallgren, biträdande regionpolischef i polisregion Bergslagen.

Första larmet om skottlossning inkom 12:33, och sex minuter senare var den första patrullen på plats och tog sig in i skolbyggnaden. Då öppnade gärningsmannen eld mot poliserna men sköt sedan ingen annan än sig själv, enligt polisen.

Polisen anser att deras snabba ingripande förhindrade ännu fler dödsfall.

– Den misstänkte var kraftigt beväpnad. Trots det höga dödstalet är vi övertygade om att fler liv kunde ha gått förlorade om polisen inte agerat omedelbart, säger Hallgren.

Utredningen har gett en tydlig bild av händelseförloppet, men det finns en tidslucka på över tre timmar innan skotten föll. Polisen vill därför ha allmänhetens hjälp med observationer från Hagagatan mot Campus Risbergska mellan klockan 07:47 och 11:30.

Den som har uppgifter uppmanas att kontakta polisens tipstelefon på 114 14.

Klargjorda klockslag, enligt polisen
07:35: Den misstänkte gärningspersonen åker med buss från Resecentrum i Örebro.

07:47: Den misstänkte gärningspersonen anländer med buss till Hagagatan (busshållplats intill Campus Risbergska).

11:30: Den misstänkte gärningspersonen observeras på skolområdet.

12:33: Det första larmet om misstänkt skottlossning på skolområdet inkommer till SOS Alarm.

12:39: Den första polispatrullen är på plats.

12:40: Den första polispatrullen går in på skolan.

12:43: Den misstänkte gärningspersonen skjuter mot polisen.

12:45: Den misstänkte gärningspersonen avslutar sitt liv (detta klarläggs först under förundersökningen).

13:40: Den misstänkte gärningspersonen hittas död. Sökinsats efter eventuellt fler gärningspersoner fortsätter.

17:40: Inga fler misstänkta gärningspersoner har hittat efter att skolan har genomsökts. Sökinsatsen avslutas.


Great Reset

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.