Asylkaoset

Tyskland: 400.000 nya socialfall

Publicerad 27 oktober 2015 kl 15.55

Utrikes. Den federala tyska arbetsförmedlingen räknar på grund av asylkaoset med minst 400.000 nya socialbidragstagare under nästa år. Det visar en intern prognos som Junge Freiheit har tagit del av.

Dela artikeln

I rapporten konstaterar arbetsförmedlingen att 81 procent av de asylsökare som kommer helt saknar formella yrkeskvalifikationer. Endast åtta procent har en högskoleutbildning.

För att klara trycket behöver myndigheten anställa 3.500 nya medarbetare och få ett tillskott i budgeten på minst 855 miljoner euro, skriver Junge Freiheit.


Great Reset

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

USA vägrar kalla Ryssland "angripare"

Splittring inom G7.. USA vill inte längre anklaga Kreml för Ukrainakriget.0 

Europa ska rusta upp – och USA ner

Pentagon ska minska med 8 procent per år.. Kristersson samtidigt: Vi måste rusta upp med "dramatisk hastighet".0 

Trump: "Zelenskyj är en diktator"

Brutala sågningen.. "Det är nog bäst att diktatorn Zelenskyj agerar snabbt, annars kommer han inte att ha ett land kvar."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0