Två bombdåd i Malmö i natt – nu flyr svenskar

Publicerad 11 juni 2019 kl 11.16

Inrikes. Under natten till tisdag inträffade två detonationer i Malmö. I båda fallen handlar det om kraftiga smällar. Nu tänker vissa fly från staden, då den börjar likna ett krig.

Dela artikeln

Det var strax efter klockan 02 under natten som den första bomben sprängdes i Malmö.

”Ett stort antal personer” ringde polisen angående en kraftig smäll, skriver polisen i sin händelserapport.

Polispatruller kunde konstatera att det hade skett en explosion vid entrén till en fastighet på Rosengård i Malmö.

Platsen spärrades av och det nationella bombskyddet tillsammans med kriminaltekniker skickades till platsen.

Enligt Kvällsposten är dörren totalt söndersprängd, huset skakade och fönster på andra hus ska ha blivit söndersprängda av tryckvågen.

Den andra sprängningen skedde cirka en timme senare, 03.17. Även denna gång fick polisen flera samtal om en kraftig smäll.

Enligt polisen hade det exploderat utanför en nattklubb på Adelgatan i centrala Malmö.

Detta innebär att Malmö haft flera skjutningar och två bomber sedan igår, konstaterar en 61-årig svensk man som bor i staden för Kvällsposten.

– Jag har börjat titta på ett nytt boende nu. Jag flyttar ifrån den här stan, jag ska inte bo kvar, säger han till tidningen och beskriver Malmö som en ”krigszon”.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tar Putin emot Trumps man – med öppna armar

"Jag är så glad att se dig." Steve Witkoff fick hjärtligt mottagande i Kreml – av goda skäl.0 

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0