Bidenskandalen

Trump: "Biden är kriminell, och ni journalister är kriminella"

Publicerad 20 oktober 2020 kl 16.20

Utrikes. Demokraternas presidentkandidat Joe Biden har varit "kriminell" under lång tid. Och journalister som inte rapporterat om hans förehavanden är lika kriminella, påstod USA:s president under en pressträff på måndagen.

Dela artikeln

Det var innan sitt välbesökta kampanjmöte i Tucson i Arizona på måndagen som Donald Trump talade till journalister vid flygplatsen.

Och han skrädde inte orden.

Presidenten blev utfrågad om att han kallat Bidenfamiljen för en "korrupt" och "organiserad kriminell verksamhet".

– Han är kriminell, sade Trump till journalisten. Han blev tagen med sin dator. Och vet du vem mer som är kriminell?

– Du är kriminell som inte rapporterar om det. Du är kriminell som inte skriver om det, upprepade han.

– Låt mig säga dig en sak: Joe Biden är kriminell och har varit kriminell länge. Och du och media är kriminella som inte rapporterar om det.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Ekonominyheter

Northvolts Peter Carlsson får 235.200 kr i lönegaranti av skattebetalarna

Håvar in för fullt – trots konkursen.. Höjdaren fortsätter få betalt till skillnad från nästan alla andra.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Utrikes

Epstein-vittnet Virginia Giuffre död i självmord

Tog sitt liv vid 41 års ålder i Australien.. Hon var en av huvudvittnena när Ghislaine Maxwell dömdes till fängelse.0 

Norges statsminister: "Jag hyllar Trump"

Jonas Gahr Støres beröm i Vita huset.. "Han har tagit mycket viktiga initiativ för att få slut på detta krig."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0