Babyboomers
TID ÅT ANNAT: En växande skara babyboomers låter kommunen begrava mamma och pappa.

Trend: 68-generationen struntar i att begrava sina föräldrar

Publicerad 21 maj 2017 kl 08.13

Ekonomi. Allt fler svenskar saknar både pengar och anhöriga när de avlider och måste begravas med kommunhjälp. Trenden är att babyboomers låter det allmänna både bekosta och arrangera begravningen av sina föräldrar.

Dela artikeln

Var nionde dödsbo har inga pengar kvar på kontot efter begravningen, skriver TT. Oftast handlar om människor födda på 1920- och 30-talet, en åldersgrupp där många är fattigpensionärer.

Deras barn, den så kallade 68-generationen eller babyboomers, väljer allt oftare att inte ta något ansvar för begravningen av sina föräldrar. Istället föredrar många att arrangemanget sköts av till det offentliga.

– Vi har en känsla av att det många gånger är kommunen som står som beställare, att det inte finns någon annan som vill åta sig det, säger Ulf Lerneus, förbundsdirektör för Sveriges begravningsbyråers förbund (SBF) till TT.

En annan trend är att babyboomers låter sina föräldrar begravas utan någon ceremoni. Istället körs den döde direkt till krematoriet varpå askan urnsätts av en vaktmästare, utan några släktingar eller vänner närvarande.

– Begravningar utan ceremoni ökar, säger Peter Göransson på Fonus till TT.

Den genomsnittlige boomerns benägenhet att låta sina föräldrar begravas med en ceremoni ökar dock om föräldrarna betalar sin egen begravning.

– Fler anhöriga väljer också en mer påkostad personlig ceremoni då dödsboet betalar, konstaterar Göransson.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Försvarar massåtervandring av afghaner – kallar kritiker för "landsförrädare"

Pakistan har redan skickat hem över en halv miljon. Fick nog när det visade sig att 14 av 24 självmordsbombare var afghaner – men nu vill Tyskland ta över de oönskade invandrarna.0 

Ekonominyheter

Svensk vindkraft en ekonomisk katastrof

Går back med 35 procent om året.. Forskarnas siffror visar ohållbara investeringar i "hållbarhet".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Ekonomi

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0