Tonåring knivhuggen till döds i Huskvarna

Publicerad 21 augusti 2020 kl 00.38

Inrikes. En tonårspojke har dött efter att ha misshandlats i Huskvarna. Enligt uppgifter till Aftonbladet rör det sig om 17-åring som blivit knivhuggen i magen. En man i 20-årsåldern är gripen för brottet och ytterligare en gärningsman uppges sökas av polisen.

Dela artikeln

Polisen larmades klockan 18.16 på torsdagen via SOS om att en person hade blivit misshandlad utomhus i Huskvarna. Inringaren var enligt polisen "mycket chockad" och kunde inte ange den exakta platsen för händelsen.

Efter att offret, en tonårspojke, lokaliserats fördes han till till sjukhus med ambulans. Kort därefter kunde polisen gripa en misstänkt gärningsman.

Klockan 22.30 meddelade polisen via sin hemsida att offret avlidit på sjukhuset av de skador han fick i samband med brottet. Pojkens anhöriga är underrättade och polisen har inlett en förundersökning gällande mord alternativt dråp.

Enligt uppgifter till Aftonbladet är offret en 17-årig pojke som blivit knivhuggen i magen.

Den gripne är en man i 20-årsåldern. Enligt Aftonbladets källa söks ytterligare en misstänkt person, men den uppgiften vill polisen inte bekräfta.

Brottsplatsen har spärrats av för en kriminalteknisk undersökning och vittnen har hörts.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Mer från Inrikes

Trump inför sanktioner mot Kurdiska räven

Slår till mot Foxtrot och Rawa Majid.. Gänget pekas ut som våldsmotor i norra Europa av Marco Rubio.0 

Trumps atombombare flög över riksdagen – under Kristerssons tal

Se upp mot skyn.. Då kanske du får syn på USA-monstret B-52 Stratofortress.0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0