Tonårspojkar jagas för mordbrand på muslimsk skola

Publicerad 4 juli 2016 kl 16.01

Inrikes. Växjö islamiska skola i Hovshaga totalförstördes i en anlagd brand på kvällen den 25 juni. Nu söker polisen två tonårspojkar som misstänks för brottet.

Dela artikeln

Det är efter ett stort antal förhör med vittnen som polisen nu publicerar signalement på de två misstänkta gärningsmännen.

Det rör sig om två pojkar i 15-16-årsåldern. Den ene uppges vara 170 cm lång men vittnet säger att det är svårt att bedöma. Han hade svart hår som en stor kalufs i förhållande till den smala kroppen. Håret stod upp men var inte krulligt vad vittnet kan minnas. Den unge mannen hade ett smalt ansikte, utländsk härkomst och var "lätt mörkhyad".

Den andre uppges ha varit ett huvud kortare än sin kompis och ha normal kroppsbyggnad. Båda ska ha varit klädda i svarta kläder.

Utifrån vittnenas uppgifter är det enligt polisen sannolikt de två som har anlagt skolbranden, som inträffade på kvällen den 25 juni.

Polisen vill nu komma i kontakt med personer som kan ge besked eller lämna tips om vilka tonårspojkarna är.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tar Putin emot Trumps man – med öppna armar

"Jag är så glad att se dig." Steve Witkoff fick hjärtligt mottagande i Kreml – av goda skäl.0 

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0