Läget i ekonomin

Svenskarna mer skuldsatta än någonsin

Publicerad 28 juli 2017 kl 19.31

Ekonomi. Svenskarnas bolån slår nytt rekord. Totalt har svenskarna lånat mer än 3.000 miljarder kronor av bankerna, skriver GP.

Dela artikeln

Svenskarnas lån är större än vad de någonsin varit tidigare. För allra första gångerna är bolånen uppe i över 3.000 miljarder kronor.

De låga räntorna har gjort det enkelt att låna pengar, men nu väntas de stiga, vilket innebär att det kan bli tuffare att betala tillbaka.

Både Riksbanken och Finansinspektionen har länge uttryckt oro för svenskarnas växande skuldberg.

– Vad man kan göra på individnivå är att förbereda sig för högre räntor. Man kan till exempel räkna ut skillnaden mellan den ränta man betalar idag och hur mycket man skulle betala om räntan låg på runt fyra eller fem procent, och sedan se till att spara mellanskillnaden varje månad, säger Karin Hellgren, informationschef statliga SBAB, till GP.

Enligt Hellgren är det framför allt många unga människor som inte är vana vid och därmed inte förstår innebörden av högre räntor, och lär bli överraskade den dag de väl kommer.

Hon uppmanar låntagare att även amortera mer på lånen, eftersom riskerna då minskar.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Zelenskyj visar upp infångad kines

Anklagar nu ryssarna för att använda kinesiska soldater i kriget. "Putin kan tänka sig att göra vad som helst – utom att avsluta kriget."0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Ekonomi

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0