Konflikten i Ukraina

"Stridsvagnskolonn från Ryssland in i Ukraina"

Publicerad 25 augusti 2014 kl 19.22

Utrikes. En rysk stridsvagnskolonn har korsat gränsen från Ryssland in till Ukraina under måndagen, påstår den ukrainske militäre talesmannen Andrej Lysenko.

Dela artikeln

Det ska röra sig om ett dussintal stridsvagnar som nu är på väg i riktning mot staden Mariupol vid den ukrainska Svarta havs-kusten. På bilder som sprids på bland annat Twitter syns hur personal från den av Kiev tillsatta administrationen i den knappt halv miljon stora staden evakueras.

Den ryske utrikesministern Sergej Lavrov uppgav att han inte hade några uppgifter om någon rysk stridsvagnskolonn, skriver AP. Tidigare har Ryssland förnekat alla anklagelser om att landet stödjer rebellerna i östra Ukraina med vapen eller soldater.

Imorgon är det tänkt att den ryske presidenten Vladimir Putin ska möta den ukrainske presidenten Petro Porosjenko i Minsk, Vitryssland. Det är dock oklart om de båda presidenterna kommer sitta ned och prata direkt med varandra eller via medlare.

Uppgifterna om ryska stridsvagnar i Ukraina har tagits emot med skepsis bland pro-ryska kommentatorer. Den ukrainske militära talesmannen Lysenko har i sociala medier fått smeknamnet Lie-senko. Den vanligaste förklaringen bland pro-ryssar till att separatisterna hittills lyckats stå emot den ukrainska armén är att många ukrainska soldater av rysk härkomst deserterat och slutit upp på separatisternas sida.

Från ukrainskt håll vidhåller man dock att Ryssland stöttar separatisterna med både vapen och soldater. Man hävdar även att ryskt artilleri beskjuter östra Ukraina och att den hjälpkonvoj som sändes in i Ukraina under förra veckan i själva verket var ett plundringsuppdrag som stal vapen och ammunition från Ukraina. Bland annat anklagas ryssarna för att ha stulit radardelar och ammunition till handeldvapen.

Den svenske utrikesministern Carl Bildt säger sig i alla fall vara säker på sin sak.

– Nu ser vi hur reguljära ryska förband arbetar inne i södra Ukraina, det kom nya rapporter i morse, sade han till TT.

– Det är alltmer uppenbart att Ryssland nu försöker säkra en enklav, både militärt och säkra den med förnödenheter.

Den svenska regeringen har tidigare varit starka motståndare till att Ryssland skickar hjälp till civilbefolkningen i östra Ukraina. Den ryska hjälpen har skickats efter uppmaningar från både Röda korset och FN om att hjälpbehovet i Ukraina är akut.

Bild:

© Ukrainska militärhögkvarteret

Så ser inbördeskriget ut, enligt Ukraina.


Nyheter från förstasidan

"En skitsumma" för oss politiker – korrupta ministern försvaras av SD

Tjänade 20.000 kronor på ingenting. "Är man en minister och tjänar 156 000 i månaden så är det definitivt en skitsumma", skriver Josef Fransson.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Mer från Utrikes

Vänstern vandaliserar Tesla-bilar i protest mot Elon Musk

Hämnas för sparkade byråkrater.. Tesla-återförsäljare i Oregon besköts under torsdagen.0 

EU beslutade att bli militär stormakt

Ska besegra Ryssland utan stöd av USA.. "Ukraina ska fortsätta kriget med enbart europeiskt stöd".0 

EU:s tredje världskriget-reklam hånas – "ett rövhål"

Påstås påminna om nätklassikern "Goatse".. "Hur ska vi kunna anförtro er att starta krig när ni inte ens fattar att ni har blivit trollade av er egen grafiker?".0 

Regeringen avrättade 340 civila i Syrien

Jihadistregimens agerande väcker frågor.. Tvingas "krypa som hundar" – sen skjuts de i huvudet.0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0