Regeringen tvingade bland annat en grupp till stora delar skadeskjutna civila att "krypa som hundar" bort till en plats där de senare avrättades med skott i huvudet.

Regeringen avrättade 340 civila i Syrien

Publicerad 8 mars 2025 kl 15.13

Utrikes. Minst 340 civila från den alawitiska minoriteten har dödats i den syriska kustregionen av jihadistregeringens säkerhetsstyrkor och deras allierade under de senaste två dagarna, rapporterar Reuters.

Dela artikeln

Uppgifterna kommer från det brittiskbaserade Syriska människorättsobservatoriet (SOHR).

Totalt har över 553 personer mist livet sedan massakern bröt ut i torsdags, varav 213 är stridande från båda sidor.

Under fredagen rapporterades att civila dödats i fem separata massakrer, enligt SOHR.

Från en av massakrerna finns flera bilder där man ser regeringstrupper tvinga stora grupper civila att "krypa som hundar" bort till en plats där de senare avrättades med skott i huvudet.

Man kan också se hur al Qaida-krigare "rider" på civila som får krypa på marken, innan de skjuts i huvudet. Endast den första delen av videon är emellertid inbäddad ovan.

Händelseutvecklingen beskrivs som den mest omfattande våldsvågen sedan Syriens president Bashar al-Assad avsattes i december.

Även Bashar al-Assads trupper anklagades för en rad övergrepp i västmedier, men av någon märklig anledning dök det aldrig upp några videobilder eller andra bevis på det sätt som nu sker löpande.


Nyheter från förstasidan

"En skitsumma" för oss politiker – korrupta ministern försvaras av SD

Tjänade 20.000 kronor på ingenting. "Är man en minister och tjänar 156 000 i månaden så är det definitivt en skitsumma", skriver Josef Fransson.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.