Bakgrunden till anmälan är att Malmer Stenergard under sin tid som migrationsminister våren 2023 köpte aktier i försvarsbolaget Mildef för knappt 10.000 kronor.
Mildef är en underleverantör till de stridsfordon som Försvarets materielverk senare fick att köpa – ett beslut som regeringen fattade sommaren 2023 och som tredubblade värdet på företagets aktier.
Malmer Stenergard själv avfärdar kritiken och hävdar att hon inte gjort något fel.
– För mig är det viktigt att följa det regelverk som finns och som innebär att innehavet registreras, men också att jag följer de jävsregler som finns. Då ska jag ju inte vara med och fatta ett beslut som rör det här bolaget och det har jag inte heller varit, säger hon till Ekot.
Men anmälaren Håkan Svenneling (V) anser att en KU-granskning är nödvändig.
– Det är så tydligt att avslöjandet visar på att hon deltagit i beslut som också har gynnat hennes egen aktieportfölj, och en minister ska inte agera på ett sånt sätt så det kan rubba hennes förtroende så jag kände direkt att det här är något som KU måste titta på, säger Håkan Svenneling till Ekot.