Hotet mot demokratin

Statsvetare hjälper AFA vårda varumärke

Publicerad 15 mars 2014 kl 14.50

Inrikes.Igår uppgav medlemmar i Ung vänster att de hotats av aktivister från AFA. Nu fruktar statsvetaren Ulf Bjereld att incidenten kan leda till att det vänsterextrema terrornätverkets varumärke skadas.

Gilla artikeln på Facebook

AFA är den ledande grupperingen inom den svenska våldsvänstern och har under sin 20-åriga historia utfört ett stort antal attentat mot politiska meningsmotståndare.

Bland de brott som organisationens aktivister har begått återfinns bland annat ett stort antal mordbränder, otaliga våldsbrott och storskaliga upplopp.

Brottsligheten har inte bara riktat sig mot invandringskritiska partier som SD, utan även mot kristdemokrater, domare och tjänstemän vid Migrationsverket.

Igår klagade Ung vänster på att AFA hotat störa en av ungdomsförbundets demonstrationer om AFA inte garanterades talartid på manifestationen. AFA-aktivister ska ha kallat medlemmar i Ung vänster för ”horor” och ”fittor”.

Nu reagerar professorn och statsvetaren Ulf Bjereld bestämt på AFA-aktivisternas burdusa beteende. De hårda orden mot Ung vänsters medlemmar riskerar att skada AFA:s varumärke, fruktar Bjereld, som råder det vänsterextrema terrornätverket att snarast gå ut med en kommentar.

”AFA måste kommentera nu. Varumärke i fritt fall”, skriver Bjereld på Twitter.

Bjereld understryker att AFA har ”ett väldigt starkt varumärke” i en del kretsar.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Universitet tillåter bara "konstruktiv" kritik

Sveriges lantbruksuniversitet anmäls till JK.. Medarbetarnas kritik måste vara både "konstruktiv" och "vänlig".0 

Svensk bataljon i Lettland nu under utländskt befäl

Nato har tagit över.. Efter elva månader som medlemmar är Sverige redan i frontlinjen.0 

Bara floskler i Kristerssons tal om Örebro

"Det finns inget vi och dom".. Talade i 11 minuter – utan att ge ett enda besked i sak.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0