Snubbelstenar i Tyskland.

Snubbelstenar ska minna om rasism

Publicerad 26 maj 2019 kl 17.53

Kultur. I framförallt tyska storstäder har invånarna sedan länge möjlighet att råka ut för någon av de 70.000 snubbelstenar som har lagts ut för att minnas judar som föll offer för Förintelsen. I juli får även Stockholm sina första snubbelstenar.

Dela artikeln

I juni placeras snubbelstenar på tre adresser i centrala Stockholm.

- Vi är väldigt glada att Stockholm och Sverige nu blir en del av detta viktiga europeiska minnesprojekt. Stenarna påminner oss om människor som fick en tillfällig respit i vår stad men som utvisades och sedan dödades under Förintelsen, säger Ingrid Lomfors, överintendent vid Forum för levande historia, i ett pressutskick.

– Snubbelstenarna binder på ett både konkret och symboliskt sätt ihop Stockholms och Sveriges nutidshistoria med den europeiska, säger hon.

Snubbelstenen är ett minnesmärke med formen av en gatsten med en inskription som identifierar en person som föll offer för Förintelsen. Stenen placeras på personens senast kända bostadsadress.

Minnesstenarna började utplaceras i mitten av 1990-talet för att hedra de judar, romer, homosexuella och andra som fördrevs eller dödades av nazisterna. De tyska familjer som dödades eller fördrevs efter kriget har dock inte fått några stenar.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Zelenskyj visar upp infångad kines

Anklagar nu ryssarna för att använda kinesiska soldater i kriget. "Putin kan tänka sig att göra vad som helst – utom att avsluta kriget."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp"

Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.. Att säga ”det var inte vad vi väntat oss” duger inte, enligt SD:aren.0 

Nybyggda "kvarteret Gråsuggan" upprör i Lund

Kommunen: "Vi är ju inte helt nöjda".. Byggnadsnämndens ordförande uttrycker vissa bekymmer i Samnytt.0 

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0 

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0